Goodreadsi 2016. aasta parimad

Goodreadsi keskkonnas on saanud heaks traditsiooniks valida aasta lõpus möödunud 365. päeva parimaid (või lemmikuid – kuidas kellele) teoseid. Mis teeb selle valimi aga erakordseks, on see, et nimekirjade moodustamine on antud lugejate kätesse. Kõik, kes on Goodreadsis end kasutajaks registreerinud, saavad aasta parimate valikul sõna kaasa öelda.

Hääletamine toimus kolmes voorus – esimeses (1.-6. november) otsustati teosed, mis pääsevad edasi poolfinaali, teises (8.-13. november) teosed, mis pääsevad finaali ning kolmandas ringis (15.-27. november) eraldati terad sõkaldest ning valiti aasta parimad. Ühtekokku valiti parimaid tervelt kahekümnes erinevas kategoorias, mille hulka kuuluvad teosed nii klassikalisest ilukirjandusest kuni kokaraamatuteni, ning kõik, mis sinna vahele jääb.

26247008Parim ilukirjanduslik teos – Liane Moriarty “Truly Madly Guilty

Austraalia kirjaniku Liane Moriarty seitsmes täiskasvanutele mõeldud teos osutus Goodreadsi lugejate seas tõeliseks bestselleriks. Teos on sissejuhatatud sõnadega: “Kuus vastutustundlikut täiskasvanut. Kolm armsat last. Üks pisike koer. See on lihtsalt tavaline nädalavahetus. Mis saaks üldse valesti minna?”.

 

25526965Parim mõistatus-põnevusromaan – Stephen King “End of Watch

Ameerika ulmekirjanduse esindaja Stephen King’i järjekordne romaan. Mees, kelle raamatuid põnevusromaanide sõbrad loevad ja palavalt armastavad. Ühtlasi on tegemist Bill Hodges’i triloogia kolmanda ja viimase osaga.

 

30555488Parim ajalooline romaan – Colson Whitehead “Underground Railroad

Colson Whitehead’i kuues romaan, mis on raamatusõprade poolt väga sooja vastuvõtu saanud ning raamat on juba võitnud National Book Award for Fiction’i eest. Colson Whitehead on saanud palju kiitusi Ameerika kodusõja-eelse atmosfääri loomise eest, mille läbi ta kirjeldab afroameeriklaste vastast terrorit nimetatud perioodil.

29056083Parim fantaasiaromaan – John Tiffany, Jack Thorne, J.K. Rowling “Harry Potter and the Cursed Child

J.K. Rowling, Jack Thorne and John Tiffany uus raamat on loodud küll lavastuse jaoks, kuid on köitnud ka Goodreadsi lugejaid. Harry Potteri kaheksas raamat on saanud küll vastuolulist tagasisidet, kuid sellegipoolest on 128 543 inimest hääletanud just antud raamatu aasta fantaasiaromaaniks.

27276318Parim romantiline romaan – Colleen Hoover “It Ends with Us

Colleen Hoover kaitses sel aastal edukalt eelmisel aastal kätte võidetud tiitlit – 2015. aastal võidutses Colleen samas kategoorias teosega “Confess”. Kõigile romantikasõpradele on kindlasti tegemist oodatud teosega.

 

18966806Parim ulmeromaan – Pierce Brown “Morning Star (Red Rising #3)

Noore ulmekirjaniku Pierce Browni triloogia kolmas osa jõudis kiirelt New York Times bestsellerite edetabelis esimesele reale. Selle teosega kindlustas Pierce Brown end kindlasti paljude ulmekirjandust austavate lugejate südametesse ja meeltesse.

25816688Parim õudusromaan – Joe Hill “The Fireman

Õuduskirjandust austavatele lugejatele juba tuttav autor Joe Hill on oma austajaid ka sel aastal rõõmustanud ühe tõelise meistriteosega, mis tõi talle õuduskirjanduse kategoorias kindla esikoha. Teoses seisab maailm silmitsi leegitseva ohuga, mis ähvardab Maa, nagu meie seda tunneme, põletada tuhaks. Kas keegi suudab sellele pandeemiale lõpu teha?

29405093Parim huumori-teos- Amy Schumer “The Girl With the Lower Back Tattoo

Emmyga pärjatud näitlejanna on oma austajaid sel aastal üllatanud satiirilist huumorit pulbitseva teosega, milles autor räägib oma teismelise east. Juba teose pealkiri on valitud humoorikas ning vihjega ühele teisele tätoveeringuga tüdrukele. Näitlejad tunduvad selles kategoorias ilma tegevat – eelmine aasta võidutses mäletatavasi Aziz Ansari.

26200563Parim populaarteaduslik romaan – Lin-Manuel Miranda, Jeremy McCarter “Hamilton: The Revolution

Tegemist on ilmselt kõige rohkemate auhindadega pärjatud teosega selles nimekirjas. “Hamilton” on tänavuse aasta Pultizeri auhinna draama kategooria võitja. Lisaks võitis teos menukal Tony auhindade gaalal (teatriauhinnad) tervelt 11 auhinda (kokku oli teos nomineeritud     16. auhinnale. Originaalselt on tekst kirjutatud muusikaliks, mistõttu ei tasu imestada ka Tony nominatsioonide üle. Tõeline meistriteos, mis lõi laineid Broadwayl ning mida jäi teisest kohast eraldama ligemale 40 000 häält. Kõnekas suurus.

25614898Parim memuaar/autobiograafia – Paul Kalanithi, Abraham Verghese “When Breath Becomes Air

Mõtlemapanev lugu neurokirurgist (Paul Kalanithi), kellel diagnoositakse ühel päeval ravimatusse faasi arenenud kopsuvähk. Ravijast on saanud patsient. Kahjuks lahkus raamatu autor Paul meie hulgast selle raamatu kirjutamise ajal. Temast jäi maha käsikiri, milles autor peegeldab inimolendi suhet surelikkusega.

25819509Parim ajalooline biograafia – William Shatner “Leonard: My Fifty-Year Friendship with a Remarkable Man

William Shatneri poolt kirjutatud hüvastijätt oma sõbrale, laiemale avalikkusele teatud rohkem kui näitleja, lavastaja ja fotograaf, Leonard Nimoyle, kes lahkus meie hulgast möödunud aastal. Tõeliselt siirad ja südamlikud mälestused suurest näitlejast on pälvinud õigustatult esikoha antud kategoorias.

26530322Parim teadus-/tehnoloogiaalane teos – Frans de Waal “Are We Smart Enough to Know How Smart Animals Are?

Teose autor Frans de Waal on võtnud endale teose eesmärgiks uurida loomade intelligentsuse piire ja sügavust. Frans annab läbi teose meile mõista, et oleme liiga pikalt alahinnanud loomade tegelikke võimeid ning intelligentsust. Tegemist on kahtlemata põneva lugemisega.

25982685Parim kokaraamat – Chrissy Teigen “Cravings: Recipes for All the Food You Want to Eat

Kuulus meediastaar ja modell on oma raamatus “Cravings” lugejateni toomas oma lemmikretseptid, mida kõik soovijad saavad oma käel järgi proovida. Raamatust leiate retsepte nii perekondlikuks õhtusöögiks, pidudeks kui ka kohtinguteks.

30075802Parim luulekogumik – Amanda Lovelance “The princess saves herself in this one

Tegemist on Amanda Lovelance’i esimese raamatuga. Ta õpib Keane’i ülikoolis Inglise kirjandust ja sotsioloogiat ning on omandamas bakalaureusekraadi. Amanda Lovelance oli seni kirjutanud vaid enda ja oma lähedaste jaoks, jagades oma lugusid kohalikus kohvikus ning Tumbleris. Tundub, et see kõik on muutumas! Kellel tekkis tema vastu suurem huvi, siis tema hüüdnimeks sotsiaalmeedias on ladybookmad.

25776221Parim Goodreadsi autor – Alwyn Hamilton “Rebel of the Sands

Alwyn Hamilton on Torontost, Kanadast pärit kirjanik. Rebel of Sands on triloogia, mille kaks järge on oodata tulemas vastavalt 2017. ja 2018. aastal. Triloogia 2. osa kannab nime “Traitor to the Throne”. Tasub uurida, mis Goodreadsi lugejatele meeldis. Igaüks 20 000 häält ei saa!

25614492Parim noorsooromaan – Ruta Sepetys “Salt to the Sea

Ruta Sepetys on Michiganis sündinud Leedu põgeniku tütar. Tema debüütnovell “Between the Shades of Gray” ilmus 2011. aastal ning oli New York Times’i bestseller. Teos on Balti riikidest pärit genotsiidiohvrite saatusest. Teos oli küll ilukirjanduslik, kuid Ruta on öelnud, et ta kirjutas teose ilukirjandusena paljuski selleks, et ohvrid julgeksid oma põgenemiskogemustest rääkida.

26073150Parim noortefantaasia teos – Sarah J. Maas “Court of Mist Fury”

Tegemist on Sarah J. Maas’i seeria teise teosega. Esimene teos kandis nime “A Court of Thorns and Roses” ning ka see teos on saanud väga head tagasisidet Goodreadsi lugejatelt. Nimelt on raamatu reitinguks märgitud koguni 4.3 ning antud teost on hinnanud üle 126 000 raamatusõbra. See juba ütleb midagi!

 

26252859Parim algkooliõpilaste/laste romaan – Rick Riordan “The Hidden Oracle

Rick Riordan on Ameerika kirjanik, kes on kirjutanud mitmeid tuntud fantaasiaalaseid raamatuseeriaid. Näiteks Percy Jackson & Olympians, The Heroes of Olympus, The Kane Chronicles ja paljud teised. Ka antud teos, The Hidden of Oracle kuulub üldisemast Rick Riordani seeriast, The Trials of Apollo, mille järg, The Dark Prophecy peaks ilmuma 2017. aasta 2. mail.

 

27247476Parim pildiraamat – Mo Willems “The Thank You Book

Tegemist on Elephant & Piggie seeria 25. ja ühtlasi ka viimase raamatuga, mille üle paljud noored raamatusõbrad juba kurbust on pidanud tundma. Kui Teie veel antud raamatutega nii tuttavad ei ole, siis on Teil suurepärane võimalus neid kõiki raamatuid veel avastada! Ja veel, ei maksa eelarvamusi pildiraamatute kohta hoida.

25855506Parim graafiline-romaan/koomiks – Sarah Andersen “Adulthood Is a Myth

Sarah Andersen toob läbi illustratsioonide lugejateni kaasaegse noore mõtted täiskasvanuks saamisest, nende valukohtadest ja probleemidest, aga ka rõõmudest.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s