Me sureme üksi – David Horwath

Ülemisel illustratsioonil on Jan Baalsrudi teekond dessandi alguspunktist tema pääsemiseni. Seega, kes ei soovi oma lugemiselamust rikkuda ja tahab jätta kõik saladuseks, ei ole mõtet kaarti väga põhjalikult uurida.

1-g4kc1bmdw8mhxykha7b5bw
“Me sureme üksi” kaanekujundus

Antud raamatust ülevaate andmine sisu liigselt “ära andmata” on ülimalt keeruline, kuna raamat kirjeldab tema elu-olu ja seda, kuidas ta ellu jääb. Seda, et Jan kõik selle üle elas, ei saa varjata. Ellujäämist kinnitab ka antud teose ilmumine 1954. aastal.

Me sureme üksi räägib II maailmasõjaaegsest ebaõnnestunud dessandist ja sellest, kuidas Jan Baalsrud vaatamata sellele ellu jäi. Täpsemalt toimub sündmustik 1943. aastal, kui briti koosseisus olev norrakatest koosnev Linge kompanii teeb dessandi Põhja-Norra. Nende eesmärgiks oli norrakate väljaõpetamine ning relvastamine, samuti teatud sabotaažiaktide läbiviimine ning luureandmete kogumine. Raamat räägib üheaegselt Jan Baalsrudi uskumatust elllujäämise tahtest ning inimestest, tänu kellele see tal õnnestus. Tegemist ei ole sõjaraamatuga, kuid kahtlemata ei lase see raamat hetkekski unustada sõjakoledusi, mis 20. sajandil Euroopat valitsesid. Eelkõige räägib see raamat mehest, kes võitles looduse ning iseenedaga ja väljus sellest võitjana.

1-ig_ytv5rrhq7mt5-gplbbg
Jan Baalsrud

Raamatu peakangelane Jan Baalsrud sündis 13. detsembril 1917. aastal Oslos. Ta oli mõõteriistavalmistajast isa õpipoiss. Sakslaste invasiooni tõttu astus ta 1940. aastal Norra armeesse ning võitles Vestfoldis. Pärast seda, kui võitlus polnud enam võimalik, põgenes ta Rootsi. Ta hakkas tööle vabatahtliku kullerina Stockholmi ja Oslo vahel, norra pagulasorganisatsiooni teenistuses. Antud töö jäi aga lühikeseks, kuna Rootsi politsei tabas ta ning ta mõisteti spionaažis süüdi. Pärast enneaegset vabanemist reisis ta Nõukogude Liitu, kus kohtas Per Blindheimi, kellega hiljem ka dessandile mindi. Nõukogude Liidust taheti saada Inglismaale. Muuseas, Inglismaale jõudmiseks läbisid mehed koos Bulgaaria, Egiptuse, Jeemeni, India, Lõuna-Aafrika ning Ameerika. Inglismaal liitusid nad Linge Kompaniiga, mis koosnes okupeeritud norrakatest, kes soovisid oma kodumaad vabastada.

Raamat on uskumatult inspireeriv ning aitab elu õigesse perspektiivi panna.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s